top of page

V Sloveniji je preko 1500 srčnih zastojev letno!

Ukrepanje ob srčnem zastoju

 

 

1. TAKOJ POKLICATI 112

​Najprej se varno pristopi k pomoči potrebnemu:

Osebo se pokliče, rahlo strese za ramena - da se preveri njeno odzivnost.

Osebi nagniti glavo nazaj, dvigniti brado (spodnjo čeljust) ter preveriti dihanje (ali se dviga prsni koš, se sliši dihanje).

​Če oseba ni odzivna, ne diha ali ne diha normalno, SPROSTITI DIHALNO POT (nagniti glavo nazaj, dvigniti brado (spodnjo čeljust)) IN TAKOJ ZAČETI Z IZVAJANJEM TEMELJNIH POSTOPKOV OŽIVLJANJA (glej korak 2) in ​poklicati 112 ter poslušati navodila agenta.

Če je prisoten še kdo, naj poišče in prinese defibrator (AED) -> najboljši seznam lokacij defibratorjev je na (obe strani sta informativni): iHelp in AED baza.

​​

2. MASIRANJE PRSNEGA KOŠA, UMETNO DIHANJE

​Prekrižane roke položiti na sredino prsnega koša osebe in stegniti komolca (z rokami je potrebno biti pravokotno na prsni koš osebe).

​Potem se masira oz. stiska prsni koš s hitrostjo 100 do 120 krat na minuto. Prsni koš se stiska tako močno, da se ugrezne za približno tretjino debeline prsnega koša.

Vzporedno dajati umetno dihanje (usta na usta), na 30 stiskov prsnega koša, dva umetna vdiha (vpih naj traja 1–1,5 sekunde, opazujte, ali se prsni koš dviga - počakajte na izdih - ponovite vdih) -> če iz kateregakoli razloga ne vršite umetnega dihanja, potem neprekinjeno izvajajte masažo prsnega koša.

​​

3. UPORABI DEFIBRATOR (AED)

​Če je defibrator na voljo, ga vklopite in poslušajte navodila -> uporaba je povsem varna in ne morete škodovati ponesrečencu.

Pri osebi, ki se odziva ali enakomerno diha, defibrilatorja ne uporabljajte!

Seznam lokacij defibratorjev je na (obe strani sta informativni): iHelp in AED baza.

 

4. PRIHOD POSREDOVALCEV

Kolikor je možno hitro, bodo na kraj posredovanja prišla ekipa njune medicinske pomoči, pa tudi policija ali gasilci, ki bodo prevzeli pomoč ponesrečencu.​

bottom of page